Nuda w związku. Co zrobić, gdy dopadła nas rutyna

Nuda w związku. Co zrobić, gdy dopadła nas rutyna

Początki związku, pierwsze miesiące znajomości przepełnione są ekscytacją, ciekawością drugiej osoby, poznawaniem siebie nawzajem. Każda chwila spędzona w towarzystwie drugiej osoby wydaje się nam być niezwykle pociągająca. Jednak proza życia z czasem zaczyna coraz bardziej wkraczać w nasze życie, a wzajemne zainteresowanie i radość przebywania razem przemieniają się w rutynowe zachowania, niema automatyczne reakcje pozbawione głębszych uczuć, co może mieć destrukcyjny wpływ na niemal każdą relację.

Kiedy rutyna może wkraść się do związku?

Codziennie powielane te same schematy działań, które przestają być zaskakujące czy ciekawe – tak z punktu widzenia samej ich organizacji ,jak i podejścia do nich naszej drugiej połówki, prowadzą do skupienia się na sobie i mechanicznym wykonywaniu czynności – również tych, w których towarzyszy nam nasz partner. Takie zachowania – nie dostrzeganie siebie nawzajem w codzienności – mogą pogrzebać każdy związek. Zauważenie oddalania się od drugiej osoby powinno być dla nas sygnałem alarmowym – być może potrzebna nam będzie konsultacja z psychologiem na Strefamysli.pl lub samodzielne poszukanie rozwiązań. Najważniejszym jest, by szczerze porozmawiać o spostrzeżeniach z partnerem

Rutyna w związku – kiedy powinna nas zaniepokoić?

Problemem nie jest sam fakt powielania codziennych schematów. Dla partnerów alarmującym znakiem powinno być jednak zbyt duże skupienie na codziennych rytuałach w oderwaniu od kontaktu z partnerem. Nie ma bowiem nic złego w – przykładowo – podziale domowych obowiązków i och rzetelnym wykonywaniu. Problemem jest natomiast brak rozmowy czy dostrzegania partnera podczas ich wykonywania czy w przerwach pomiędzy rutynowymi czynnościami dnia codziennego. Jeśli taka sytuacja trwa długo, a partnerzy są już daleko od siebie, wówczas jedynym rozwiązaniem może okazać się psychoterapia par i małżeństw. Czasem jednak bądź oboje partnerów, bądź jeden z nich zauważają wcześniej, że relacja nie wygląda tak, jak tego oczekiwali. Wówczas można spróbować przepracować problem samodzielnie lub skorzystać ze wsparcia psychologa.

Dlaczego wpadamy w rutynę?

Przyczyn popadania w rutynę doszukiwać należy się w samej budowie psychiki człowieka i jej mechanizmów. Zjawisko – które w naukowym języku zwane jest habituacją – jest właśnie tym , co powoduje przyzwyczajanie się do rzeczy powtarzanych okresowo, w tym do bodźców, jakie są w naszym życiu codziennością. Dlatego też początkowa ekscytacja nowościami z czasem, stopniowo zaczyna opadać – tak, jak dzieje się to z nowym samochodem czy smartfonem, tak samo widoczne jest w relacjach.

Jak nie dopuścić do zrutynizowania relacji

Jeśli nie chcemy, by nasze życie było jedynie rutynowym wykonywaniem obowiązków służbowych, domowych i partnerskich, niezwykle ważnym jest zachowanie się kilkoma podstawowymi zasadami, które z pewnością towarzyszyły nam w początkowych fazach relacji. Mowa tu przede wszystkim o:

  • dbaniu o samych siebie – o nasz wygląd zewnętrzny, nasze zainteresowania, ubiór, makijaż, fryzurę czy strzyżenie;
  • redukcji czasu spędzanego w świecie wirtualnym – obok mamy przecież prawdziwe życie i drugą, żywą osobę,
  • przełamywaniu nudy nowościami – zwiedzaniem nowych miejsc, próbowaniem nowych aktywności czy przysmaków kuchni egzotycznych..

Rutyna w związku – jak ją przełamać?

Jeśli zauważymy, że w nasz związek wkradła się nuda i zapomnieliśmy o istocie istnienia relacji – czyli o sobie nawzajem, najważniejsze jest porozmawianie o tym z partnerem i próba odnalezienia się na nowo. Może to być trudne zadanie, jeśli nie zmienimy niczego w naszym życiu, warto jest zatem zacząć od przełamania codzienności, przez zaplanowanie wspólnego wyjazdu, który oderwie nas od codziennych obowiązków i pracy. Kolejnym sposobem może być zorganizowanie wspólnie spędzanego czasu – wychodzenie na romantyczne kolacje czy rozpoczęcie kursu tańca lub wspinaczki będą świetnym sposobem na przełamanie rutyny.

Coraz trudniejsza rzeczywistość, wiele obowiązków i wysokie wymagania, jakie sobie stawiamy to prosta droga do zapomnienia o potrzebach innych osób. Jeśli jednak zależy nam na relacji i obopólnym szczęściu, warto jest postarać się, by znaleźć wspólnie czas na siebie nawzajem.

Dodaj komentarz