Niebieski, granatowy a może indygo – o kolorach garnituru

Niebieski, granatowy a może indygo – o kolorach garnituru

Niebieski garnitur to jeden z najczęściej poruszanych ostatnio tematów modowych dotyczących męskiej garderoby. Chętnie go wybierają młodzi mężczyźni, jako pierwszy garnitur na maturę czy studniówkę. Coraz chętniej niebieskie garnitury wybierane są także przez mężczyzn stających na ślubnym kobiercu. Ale tutaj można zadać sobie pytanie, czy niebieski garnitur będzie pasował do każdej sytuacji i czy jest prawdziwym hitem sezonu. czy raczej krótkotrwałą modą, o której będziemy wspominać niezbyt pochlebnie za kilka lat?

Jaki odcień niebieskiego garnituru wybrać?

Odcieni niebieskiego koloru jest naprawdę dużo. Producenci eleganckiej odzieży męskiej idąc tym tropem oferują swoim klientom garnitury praktycznie we wszystkich odcieniach niebieskiego – od jasnego błękitu często nazywanego baby blue, aż po ciemny, niemalże czarny granat. Dlatego warto postawić sobie pytanie, jaki odcień niebieskiego sprawdzi się najlepiej?

Specjaliści z zakresu etykiety jednogłośnie wskazują, że najbardziej formalny i zarazem elegancki będzie garnitur granatowy. Można go ubrać zarówno do pracy na oficjalne spotkania, jak i na ważne uroczystości rodzinne. Jaśniejsze kolory, w tym różne odcienie błękitu lepiej zachować dla sytuacji mniej formalnych, wyjątkiem będą tutaj garnitury ślubne. Jako półformalny można też uznać odcień indygo, czyli ciemny błękit.

Kiedy garnitur ma być strojem formalnym należy unikać odcieni wyrazistych, krzykliwych, które będą zbytnio przyciągały uwagę i mogą być uznane za zbyt „efekciarskie”. Takie odcienie sprawiają również, że cała stylizacja może wyglądać wulgarnie lub kiczowato.

Trzeba pamiętać o rozróżnieniu barwy granatowej i niebieskiej. O ile garnitur w granatowym kolorze sprawdzi się praktycznie w każdej sytuacji, to niebieski, tak jak to zostało wspomniane musi być dobrany odpowiednio do sytuacji i musi być stonowany.

Jakie dodatki dobierać do niebieskiego garnituru?

Jeżeli stylizacja ma być formalna, to należy trzymać się podstawowych zasad dress code. Do marynarki należy dobrać koszulę o odpowiednim odcieniu bieli. W zależności od odcienia niebieskiego będzie to śnieżna biel lub biel kości słoniowej zbliżona nieco do koloru écru. Do tego najlepiej będzie pasował krawat lub muszka w takim samym kolorze jak marynarka. W przypadku sytuacji mniej formalnych można zabawić się konwencją i wybrać koszulę błękitną, o kilka tonów jaśniejszą niż garnitur oraz nieco ciemniejszy od koszuli krawat. Jeżeli chodzi o dodatki w innych kolorach to w zestawieniu z granatem i niebieskim dobrze będą prezentowały się czarne,bordowe, burgundowe, wrzosowe i lawendowe dodatki. Na tle białej koszuli dobrze będzie wyglądał też czerwony krawat, jednak jest to propozycja dla bardzo odważnych, świadomych siebie mężczyzn.

Kiedy garnitur jest gładki dodatki mogą mieć subtelny wzór, np. jasne niewielkie grochy, kratkę klasyczną lub typu oksford, a także skośne pasy o różnej szerokości.

Dodaj komentarz