Roślinne kuracje pomagają złagodzić bardzo wiele dolegliwości. Leczniczą moc mają nie tylko przygotowane z ziół napary czy odwary, ale także olejki.
Olejek z czerwonej koniczyny
Odmładza, wygładza i uelastycznia skórę, jest więc polecany do pielęgnacji dojrzałej ceru. Zawarte w nim fitohormony pomagają kobietom po menopauzie. Olejek ten można wykorzystać także do pielęgnacji mocno przesuszonej, zrogowaciałej skóry na dłoniach, łokciach czy kolanach.
Z ogórecznika
Ten olejek bardzo często wykorzystywany jest przez przemysł kosmetyczny. Wchodzi w skład działających na skórę łagodząco kremów i balsamów. Swoje działanie ogórecznik zawdzięcza dużej zawartości kwasu gamma-linolenowego. Jest to kwas tłuszczowy należący do grupy omega-6. Posiada on bardzo silne właściwości przeciwzapalne. Po olejek z ogórecznika mogą sięgnąć osoby, które borykają się z atopowym zapaleniem skóry. Zmiany skórne należy smarować olejkiem po każdej kąpieli. Dodatkowo można łykać olej z ogórecznika w postaci kapsułek.
Olejek z żywokostu
W medycynie ludowej żywokost wykorzystywany był na siniaki, zwichnięcia, skręcenia i stłuczenia. Pozyskiwany z tej niepozornej rośliny olejek zawiera alantoinę. Jest to substancja, która działa przeciwzapalnie i przyspiesza regenerację komórek. W olejku znajdują się również kleje roślinne, które łagodzą ból oraz garbniki mające właściwości antybakteryjne. W leczeniu drobnych urazów olejek z żywokostu jest bezcenny. Jeśli zwichniemy kostkę, pomoże zmniejszyć obrzęk i stan zapalny. Złagodzi ból, gdy naciągniemy ścięgno. Wmasowany w siniaki olejek z żywokostu sprawi, że szybciej się zagoją.
Goździkowy
Wiele osób stosuje go do odstraszania komarów i meszek, ale jego właściwości można wykorzystać w celach leczniczych. Zawarty w nim eugenol ma silne właściwości przeciwbólowe i bakteriobójcze. Olejek goździkowy szczególnie sprawdza się przy bólach kostno-stawowych. Przed zastosowaniem olejek należy zmieszać z olejem rzepakowym lub słonecznikowym w proporcji 2:1.
Pichtowy
Pozyskuje się go z jodły syberyjskiej. Jest stosowany głównie z leczeniu chorób układu oddechowego – wykorzystuje się go do inhalacji. Olejek pichtowy na właściwości antywirusowe, sprawdza się także w leczeniu opryszczki wargowej.
Lecznicze olejki wykorzystuje się do masażu czy przygotowania kompresów i okładów. Można je kupić w stacjonarnych i internetowych zielarniach za niewielkie pieniądze. Kuracje olejkami stosuje się do ustąpienia objawów. Należy pamiętać, że do masażu należy zmieszać je z bazą.