Jakie słuchawki wybrać

W tym roku podczas wyboru prezentów świątecznych dużym powodzeniem cieszyły się słuchawki. Szeroki wybór sprzętu okazał się nie lada wyzwaniem dla kupujących osób. Warto przybliżyć nieco ten temat, by kolejnym razem wiedzieć, jakie słuchawki wybrać.

Przede wszystkim należy skupić się na tym, dla kogo mają być przeznaczone słuchawki. Inny model wybierzemy dla starszych osób, inny dla zapalonego gracza gier komputerowych, a jeszcze inne dla dziecka. Warto więc zwrócić uwagę na wielkość i sposób noszenia słuchawek. Wyróżniamy tu słuchawki wokółuszne, których kopuły otaczają małżowiny uszne. Należy zwrócić uwagę na nauszniki, materiał wykonania, a także komory przetwornika. Te ostatnie są szczególnie ważne, ponieważ membrana i wielkość przekładają się na jakość dźwięku.

Kolejnym rodzajem są słuchawki nauszne – różnica polega na tym, że w takim modelu kopułki i nauszniki opierają się bezpośrednio na małżowinie usznej, a nie otaczają. Są także mniejsze od poprzednich. Zdarza się, że pałąk będący częścią konstrukcji naciska na uszy, co może powodować dyskomfort, a nawet ból podczas dłuższego użytkowania.

Na rynku dostępne są też słuchawki namałżowinowe, zakrywające wyłącznie małżowinę i utrzymywane na głowie za pomocą uciskającego pałąku. W tych modelach często wykorzystuje się specjalne earpady z tworzywa sztucznego, które doskonale izolują. Ważne by były wykonane z dobrej jakości tworzywa, aby nie powodowały „pocenia się” w miejscu docisku oraz podrażnień.

Możemy także wyróżnić słuchawki douszne i dokanałowe. Te pierwsze osadza się w wewnętrznej części małżowiny. Zapewniają wentylację kanału i dostarczają dźwięk o dużej otwartości. Nie są jednak zalecane dla sportowców, ponieważ mogą wypadać z ucha podczas gwałtownych ruchów. Z kolei słuchawki dokanałowe ograniczają dostęp powietrza do ucha, co po pewnym czasie może powodować dyskomfort. Ważne jest zatem, aby odpowiednio dopasować rozmiar tipsów, by zminimalizować ten problem.

Słuchawki możemy także podzielić na otwarte, zamknięte i półotwarte. Głównym atutem słuchawek otwartych są niezwykle dobre wrażenia słuchowe oraz dobra wentylacja ucha. Nie izolują one jednak dźwięków z otoczenia. Taką izolację zapewnią słuchawki zamknięte. Należy ostrożnie podchodzić do kupna tańszego modelu, ponieważ w takim przypadku może pojawić się problem z potliwością ucha i dyskomfort podczas dłuższego używania. Słuchawki półotwarte łączą cechy obu poprzednich modeli. Nie izolują one dźwięku tak jak słuchawki zamknięte, ale za to lepiej niż otwarte. Mimo to dźwięk jest zbalansowany i przyjemny dla ucha.

Dodaj komentarz