Jak działa szambo?

W tym krótkim artykule wyjaśnimy, czym jest szambo i w jaki sposób działa. Miłej lektury!

Szambo – etymologia nazwy

Szambo jest nazwą, której pochodzenie nie jest zbyt jasne. Prawdopodobnie pochodzi od nazwiska pewnego Francuza Chambeau. Autorzy niektórych słowników odwoływali się właśnie do tego nazwiska, ale w późniejszych wydaniach taka etymologia już się nie powtarzała, Francuzi bowiem nazywają szambo fosse septique, a nie jest to nazwa jednoczłonowa. Prawo polskie w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych budynków i ich umiejscowienia określa, czym jest szambo: to zbiornik na nieczystości.

Szambo – co to takiego?

Szambo jest podziemnym zbiornikiem, które najczęściej umiejscawia się blisko budynków mieszkalnych. Nie jest ono połączone z kanalizacją, nie ma odpływu (zazwyczaj), a wykonuje się je najczęściej z betonu. Do betonowego zbiornika odprowadzane są przez wlot ścieki z domowych urządzeń kanalizacyjnych. Wlot to połączenie rur kanalizacyjnych ze zlewem, prysznicem, wanną czy muszlą klozetową. Wszystkie ciecze spływające z tych urządzeń, spływają właśnie do zbiornika i są tam obecne, aż zostaną opróżnione przez wóz asenizacyjny.

Czyszczenie szamba to nie tylko opróżnianie go w odpowiednim czasie, ale również utrzymywanie odpowiedniej flory bakteryjnej wewnątrz zbiornika. Szamba wykonywane z betonu są bardzo wytrzymałe, niezwykle szczelne, a także niepoddające się obciążeniom zewnętrznym. Na zewnątrz i wewnątrz są pokryte dwiema warstwami masy izolacyjnej. Budowa szamba wymaga użycia odpowiedniego sprzętu i urządzeń, jednak na rynku są formy gotowe, które można po prostu kupić.

Polecamy: Biologiczne preparaty do szamb Biofos

Szambo to zbiornik, w którym zachodzą procesy fermentacyjne. Zanieczyszczenia są trawione przez mikroorganizmy, a to z kolei prowadzi do rozkładu zanieczyszczeń do prostych związków, które z łatwością rozpuszczają się w wodzie i nie są trujące dla środowiska. Szambo tworzone jest z betonu i pokrywane warstwą izolacyjną dlatego, że w jego wnętrzu zachodzą różnego rodzaju reakcje chemiczne.

Dodaj komentarz