Ile kalorii ma kaszanka? Czy to nowa super żywność?

Ile kalorii ma kaszanka? Czy to nowa super żywność?

Kaszanka rzeczywiście zawiera dużo cynku, potasu, wapnia, magnezu, żelaza i białka. Spożywanie żywności, która dostarcza minerałów i białka, z pewnością przynosi korzyści zdrowotne, ale to nie wszystko. Żywność musi być postrzegana jako kompletny pakiet, a nie tylko biorąc niektóre składniki i wyciągając ogólny wniosek z tych – to nie ma sensu. Niektóre media chwalą się również, że kaszanka prawie nie zawiera węglowodanów, czy to dobrze? Znowu zamieszanie.

Spójrzmy więc na to logicznie.

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest zrozumienie pełnego obrazu, a żeby to zrobić, musimy wziąć pod uwagę profil odżywczy tej żywności.

Na każde 100 gramów kaszanki, dostaniesz 379 kalorii, z czego 311 kalorii pochodzi z tłuszczu. Nie trzeba być geniuszem, aby stwierdzić, że nieco ponad 82% kalorii w tym pożywieniu pochodzi z tłuszczu. To sprawia, że kaszanka jest pokarmem o bardzo wysokiej zawartości tłuszczu.

Coś za coś…

Jeśli jesz to jedzenie, dostaniesz te minerały, ale dostaniesz również ogromną ilość tłuszczu, w tym dużo tłuszczów nasyconych. Dostaniesz zero błonnika i prawie żadnych węglowodanów. Węglowodany są jedynym makroskładnikiem, na którym może pracować twój mózg. Oczywiście, wiele z tego na własną rękę nie oznacza ogromnej ilości dla większości ludzi i to jest w porządku – to jest po prostu, że więcej edukacji jest potrzebne.

Należy pamiętać, że te informacje o wartościach odżywczych dotyczą 100 gramów kaszanki, a to około 4 cienkich plasterków – wcale nie jest dużo. A ilość soli, którą dostajesz, 1,7 grama – to ponad 100% tego, czego tak naprawdę potrzebujesz. Owszem, 6 gramów to zalecane maksimum, ale potrzebujesz już tylko 1 grama. A z czym najprawdopodobniej będziesz spożywać to jedzenie… prawdopodobnie z innymi produktami o bardzo wysokiej zawartości soli – i to w ramach jednego posiłku. Duża ilość soli powoduje wysokie ciśnienie krwi, a wysokie ciśnienie krwi zabija ludzi.

Tak więc, patrząc całościowo na to jedzenie, kaszanka nie jest superfood, jest głupim jedzeniem. Najlepiej jej unikać, ponieważ 82% kalorii pochodzi z tłuszczu, który ma bardzo wysoką zawartość soli i cholesterolu w połączeniu z brakiem błonnika. Oznacza to, że jest prawdopodobne, aby zostawić głodny (i spragniony) w krótkim okresie czasu, a w dłuższej perspektywie przyczyni się do zwiększenia ryzyka choroby wieńcowej, cukrzycy typu 2, otyłości i jeśli jesteś kobietą, raka piersi, a jeśli jesteś facetem, zaburzenia erekcji.

Zauważysz na stronie studiów przypadku tej witryny, że zdrowie każdej osoby zostało poprawione i żaden

kaloryczność kaszanki

Nowy trend

Kaszanka została okrzyknięta superfoodem w tamtym roku. Opis tego tytułu jest żywność, która jest lepsza od innych pokarmów w diecie, dla jego wartości odżywczych. Status superfood został nadany tej skromnej kaszance z powodu jej bogatej zawartości żelaza i białka. To sprawiło, że nagłówki w gazetach tutaj i po drugiej stronie wody.

Nie możemy nie myśleć, w następstwie tej wiadomości, dobrze sytuowanych i szminki poszukiwaczy najnowszych kęsów, elegancko usadowione przy stołach w hipsterskich restauracji w całej ziemi, wybierając ich drogę przez obfite danie kaszanki, jak gdyby to było coś, co wychowali się na. Trudno się z tym pogodzić, gdy pomyśli się o tym, jak bardzo współczesne trendy kulinarne podkreślają potrawy, które znamy i kochamy od zawsze. Ale nie narzekamy. To wspaniała wiadomość dla naszych rodzimych producentów kaszanki. Jest to potwierdzenie, że to, co wiedzieli od zawsze o swoich sycących, pożywnych i satysfakcjonujących puddingach, jest teraz oficjalnie domeną mas. Wszystko, co pomaga ponownie podkreślić znaczenie i przyjemność z jedzenia naszych dziedzictw, jest bardzo dobrą rzeczą!

Wzrost popularności

Kaszanka, przyrządzana z krwi wieprzowej i płatków owsianych, kaszy manny lub jęczmiennej, to krwista kiełbasa, która w Polsce i innych częściach Europy jest powszechnie spożywana jako podstawowe, tłuste danie śniadaniowe. Kaszanka może być grillowana, smażona, pieczona lub gotowana i spożywana na zimno lub na gorąco. Mówi się, że jest bogata w białko, potas, wapń i magnez, a także żelazo i cynk – wszystkie te czynniki mogą przyczyniać się do rosnącej popularności tej kiełbasy.

Tradycyjnie kaszanka była prawdziwą podstawą na każdym stole kuchennym, ponieważ tradycyjnie wykorzystuje się każdą część zwierzęcia, a kaszanka była doskonałym sposobem na wykorzystanie produktów ubocznych. Jest nisko węglowodanowy, wysokobiałkowy, nie zawiera cukru i nie trzeba go jeść dużo, jest bardzo sycący, a przy tym dostarcza żelaza już przy niewielkiej porcji. Kaszanka, która od dawna jest ulubionym składnikiem gotowanych śniadań, dołączyła do takich produktów jak borówki, quinoa i jarmuż jako superżywność. Media głównego nurtu podchwyciły twierdzenie internetowego sprzedawcy, że kaszanka, bogata w żelazo i białko, a przy tym o niskiej zawartości węglowodanów, jest zdrową opcją – zwłaszcza w porównaniu z jej przetworzonymi kolegami z talerza – bekonem i kiełbaskami. Ale czy kaszanka rzeczywiście zasługuje na miano superżywności?

W wielu krajach kaszankę spożywa się w różnych postaciach – na przykład morcilla w Hiszpanii czy boudin noir we Francji. Jedną z najbardziej znanych jest kaszanka ze Stornoway, pochodząca z wyspy Lewis na zachodnim wybrzeżu Szkocji, gdzie powstała jako sposób na uniknięcie marnotrawienia żywności: rolnicy hodowali tylko niewielką liczbę zwierząt, dlatego ważne było, aby przy uboju wykorzystać każdą ich część. Przed nastaniem epoki chłodnictwa krew natychmiast mieszano z tłuszczem, płatkami owsianymi i przyprawami, a następnie pakowano w kawałki jelita zwierzęcia. Następnie gotowano ją i można ją było przechowywać przez kilka tygodni.

Wstrzymaj się z drugą porcją

Kaszanka jest również dobrym źródłem innych minerałów, takich jak magnez, cynk i wapń, a także białka. Mimo to, uzyskanie wystarczającej ilości białka i minerałów nie jest problemem dla większości zdrowych ludzi w krajach rozwiniętych. Większość z nas rzeczywiście spożywa co najmniej jeden i pół do dwóch razy więcej białka, niż potrzebujemy.

Następnie dochodzimy do potencjalnych minusów, z których pierwszym jest zawartość tłuszczu. Niskotłuszczowe jedzenie jest zwykle uważane za zawierające mniej niż 3g tłuszczu na 100g, podczas gdy wysokotłuszczowe jedzenie zawiera więcej niż 17,5g. Kaszanki produkowane przez różnych producentów mieszczą się w tym przedziale, niektóre zawierają mniej niż 3g/100g, a inne nawet do 22g. Nawet połowa tego tłuszczu jest nasycona, co od dawna wiąże się z chorobami serca – aczkolwiek niektóre badania budzą wątpliwości. Oznacza to również, że zawartość kalorii różni się prawie trzykrotnie, od 120 kcal na 100g do ponad 300 kcal.

Kolejnym składnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest sól, która została powiązana z wysokim ciśnieniem krwi i chorobami serca. Celem zdrowia publicznego w Wielkiej Brytanii jest maksymalnie 6g/dzień (łyżeczka), ale odnotowano, że spożycie średnio około 8g, głównie w wyniku jedzenia tak wielu przetworzonych produktów, które są bogate w sól. Wysokiej soli żywności jest klasyfikowany jako mający więcej niż 1.5g soli (lub 0.6g sodu) na 100g – i kaszanka ma między 1.5g i 2.4g soli na 100g.

Również przetworzona

Kaszanka jest jednak również mięsem przetworzonym. Podobnie jak kiełbasy i bekon, jest ona powiązana z rakiem jelita. Dokładna przyczyna jest wciąż dyskutowana, ale uważa się, że albo środki konserwujące, albo procesy związane z wędzeniem, peklowaniem i soleniem wytwarzają substancje rakotwórcze. W związku z tym Światowy Fundusz Badań nad Rakiem zasugerował, że powinniśmy całkowicie unikać tej żywności.

Jeśli po rozważeniu ryzyka zdecydujesz się na umiarkowane spożywanie kaszanki, istnieją sposoby na ograniczenie szkód. Zamiast podawać ją jako dodatek do kiełbasy i bekonu, można ją zgrillować i dodać do ciepłej sałatki z pomidorów lub jęczmiennego risotto z dodatkiem sezonowej zieleniny. Możesz też zrezygnować z hemu i sięgnąć po wegetariańską kaszankę – tylko nie spodziewaj się, że będzie ona w stanie tak bardzo zwiększyć Twoje zapasy żelaza.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy kaszanka może być korzystnym elementem diety keto? Ponieważ kiełbasa w ogóle jest rodzajem tajemniczego jedzenia, możesz się zastanawiać, czy są jakieś ukryte wypełniacze w kaszance, które wyrzucą cię z ketozy. Odpowiedź na pytanie, czy jest ona przyjazna dla keto jest nieco skomplikowana, ale twierdzimy, że jest ona prawdopodobnie w porządku dla osób stosujących dietę keto.

Mięsożercy, paleo dietetycy i zwolennicy nose-to-tail wszyscy śpiewają pochwały kaszanki, nie tylko ze względu na jej rzekome korzyści odżywcze, ale także dlatego, że jest to świetny sposób na wykorzystanie każdej części zwierzęcia bez tworzenia więcej odpadów. Ponieważ jej głównym składnikiem jest krew, jest ona bogata zarówno w żelazo, jak i białko.

kaloryczność kaszanki

CZY KASZANKA JEST PRZYJAZNA KETO?

To zależy. Tradycyjne przepisy na kaszankę wymagają użycia ziaren zbóż jako części mieszanki, aby zagęścić masę, która trafi do osłonki kiełbasy. Ziarna zbóż technicznie nie powinny być częścią diety ketogenicznej, więc jeśli kierujesz się wyłącznie składnikami, to tradycyjna kaszanka nie pasuje do niej. Przedstawiliśmy dwa przepisy, w których całkowicie zrezygnowano z ziaren. I chociaż korzeń manioku jest również składnikiem o wysokiej zawartości węglowodanów (na równi z ziarnami), jego ilość jest tak niewielka, że prawdopodobnie nic ci nie będzie.

W rzeczywistości, jeśli spojrzysz na makroskładniki kaszanki, zobaczysz, że 100 gramów kiełbasy zawiera tylko 1,3 grama węglowodanów, co jest dość niską wartością i prawdopodobnie nie wytrąci cię z ketozy. Ponadto, te same 100 gramów kiełbasy dostarcza 34,5 gramów tłuszczu i 14,6 gramów białka, co czyni ją wysokotłuszczowym, niskowęglowodanowym, średniobiałkowym posiłkiem, który jest idealny dla diety keto [2].

Jeśli to czytasz, to prawdopodobnie dlatego, że jesteś na diecie keto i jesteś zainteresowany wypróbowaniem kaszanki. My mówimy, że warto. Jeśli robisz ją sam i możesz zdecydować się na przepisy z substytutami zbóż, jeszcze lepiej. Zobacz, jak się czujesz i na tej podstawie dokonaj oceny.

NAJLEPSZE SPOSOBY NA JEDZENIE KASZANKI

Kaszanka ma charakterystyczny, ale łagodny smak. Może być nieco orzechowy i nieco słodki, co daje Ci wiele możliwości wyboru rodzajów potraw, które możesz z nią połączyć, aby stworzyć pyszny posiłek. Aby podgrzać kaszankę przed podaniem, można ją upiec lub usmażyć na patelni. Smażenie jej na odrobinie oleju kokosowego, oliwy z oliwek, łoju lub oleju z awokado sprawi, że stanie się chrupiąca, a także jest świetnym sposobem na dodanie do niej kilku dodatkowych zdrowych tłuszczów. Oto kilka prostych sposobów na włączenie kaszanki do swojej diety:

Dodaj komentarz