Czym jest MLM?

Dla niektórych osób  może to być nieznany skrót, zatem wyjaśniamy, MLM czyli z angielskiego Multi Level Marketing, czyli marketing wielopoziomowy lub inaczej marketing sieciowy. Tych dwóch nazw używa się na przemiennie. Generalnie założenie takiej działalności jest jedno, niezatrudnione osoby sprzedają produkty danej sieci lub marki, czerpiąc z tego prowizje i mogąc angażować nowe osoby. Najczęściej firmy, które działają w ten sposób oferują bonusy za zapraszanie nowych uczestników. Takie osoby nazywane są partnerami biznesowymi.

Kolejni członkowie

Niektórzy mają działanie typu MLM za piramidę finansową, trzeba temu absolutnie zaprzeczyć. Jest to w 100% uczciwa forma zarobku, a co więcej zarobki są proporcjonalne do zaangażowania, więc jest to dodatkowy motywator by pracować i rozwijać swoje możliwości. Ale trzeba też nakreślić jak to jest z nowymi osobami. Najczęściej wygląda to tak, że firmy oferują prowizję za polecenie kolejnych osób, często jest to tak, że angażując kolejną osobę jest się zobowiązanym do wprowadzenie jej w szczegóły pracy. Dlaczego firmy dają takie premię czy prowizję? Jest na to prosta odpowiedz, każda kolejna osoba w firmie to potencjalnie nowy sprzedawca, który może promować lub sprzedawać produkty wśród większej grupy osób. Pamiętajmy, że MLM jest sposobem sprzedaży bezpośredniej. A dodatkowo jeśli kolejni członkowie grupy sprzedażowej zapraszają swoich znajomych, jako kolejne nowe osoby do pracy i tak sieć sprzedaży rozwija się.

Realne zarobki i czy warto

Jak wcześniej wspomniano zależą one od zaangażowania i determinacji. Najczęściej jest to prowizja od sprzedaży na poziomie 10%, 15%, 20%, czy nawet 25%, zatem czym więcej albo czym droższe produkty, tym  zarobek wyższy. Pamiętać należy, że dochodzą jeszcze bonusy za aktywność, za zapraszanie nowych członków, czy po prostu te sprzedażowe. Dla niektórych osób MLM jest dodatkową formą zarobku, a są takie dla których jest to podstawowe źródło utrzymanie, a pieniędzy z biznesu starcza nie tylko na bieżące wydatki, ale takie osoby częściej mogą sobie pozwolić na więcej przyjemnych rzeczy, na przykład wyjazdy, niż przeciętna osoba pracująca na etacie. Oprócz walorów finansowych firmy oferują poznawania nowych osób, dokształcanie się, czy rozwój swoich zdolności interpersonalnych. Niektóre z nich organizują różne event-y, jak konferencje lub imprezy integracyjne, gdzie zespół może się lepiej poznać. I nie ma się “nad sobą” bezpośredniego przełożonego, który rozlicza z wyników sprzedażowych, jedyne cele jakie się ma, to te wyznaczone przez siebie samych. Zachętą może być też możliwość kupowania ulubionych produktów, w niższych cenach.
Innymi plusami pracy w MLM może być wsparcie grupy, wszyscy traktują się jako zespół i pomagają sobie na wzajem. Na początek zawsze dostaje się materiały szkoleniowe, oraz ma możliwość uczestnictwa w spotkaniach internetowych, gdzie wszystko jest omawiane, a sponsor jest po to by pomagać, i dostaje się od niego wsparcie na kolejnych etapach.

 Prawdy i mity o MLM

Ta forma sprzedaży jest znana już długo, zatem zrodziło się w około niej kilka mitów. Nie kiedy można usłyszeć, że MLM zajmuje się spamowaniem wiadomościami, to znaczy rozsyłaniem ofert sprzedaży, lub też członkostwa do jak największej liczy osób. Jest to nieprawda – tylko 1% odbiorców czyta takie emaile, zatem strategia sprzedaży była by po prostu słaba. Kolejną rzeczą jest krytyczne podejście do klienta, niestety zdarzają się nieprofesjonalni lub po prostu nieobyci sprzedawcy, o których można usłyszeć “Debil by tego nie kupił…” lub “Ja będę bogata, a ty zawsze będziesz biedakiem”. Takie zachowanie nawet w codziennych sytuacjach nie zyska zwolenników, a wręcz przeciwnie, najczęściej będzie negowane przez otoczenie. Jeśli chodzi o biznes, psuje się swój wizerunek, ale również marki dla której się pracuje, dlatego nie można tak robić.

Wcześniej już wspomniano, że marketing sieciowy to nie piramida finansowa, wracam tu do tego, ponieważ bardzo często można spotkać się z takim porównaniem.  Nakreślmy zatem kilka różnic:

  1. Legalność – piramidy zarówno w Polsce, jak i wielu krajach Europy nie są legalne, a uczestnictwo w nich jest karane. Zatem firmy, które działają przez kilka lat w MLM po prostu muszą być legalne.
  2. Opłaty – nie ma tu absolutnie żadnej opłaty wstępnej. Piramidą finansowym zależy na „wyciągnięciu” pieniędzy od każdego nowego członka, i narzucają one opłaty za członkostwo. Jeśli chodzi o MLM – jeśli się nie zaangażujesz to nie zarobisz, nie ponosisz żadnych opłat, czy nie płacisz kar.
  3. Zarobki – jeśli chodzi o piramidy, zarabiają tylko te osoby, które są na jej szczycie, w MLM – wszyscy.
  4. Sposób działania – w MLM chodzi przede wszystkim o sprzedaż produktów i usług.

Oprócz tego jest jeszcze jedna ważna rzecz, czasami ktoś z grupy nie jest do końca uczciwy, czy rzetelny. Trzeba mieć to na uwadze, że właśnie te pojedyncze osoby psują wizerunek firmy, na którą ona i wiele innych osób pracuję często wiele lat.

MLM – dla kogo jest to praca?

Każdy może próbować swoich sił w marketingu sieciowym. To taka branża w której nikt nie pyta o doświadczenie czy jakiekolwiek kwalifikacje. Zacząć współpracować z wybraną przez siebie firmą można już mając kilkanaście lat, oczywiście firmy oczekują podpisania zgody na prace przez rodziców. A swoje działania można zacząć na terenie klasy, potem szkoły, a zarobek może być dodatkiem do kieszonkowego. Z czasem nie trzeba przestać działać, można się w tym rozwijać. Inną grupą mogą być studenci, wiadomo jest, że w trakcie studiów zawsze brakuje pieniędzy. Kolejne są młode mamy, które często nie chcą wracać do pracy na etat, a tu same mogą dostosować czas pracy do swoich możliwości, i pogodzić to z opieką nad maluszkiem. A dodatkowym plusem może być „możliwość wyjścia z domu” i oderwania się od codziennych obowiązków. Osoby pracujące na etat również mogą się w tym odnaleźć. Jest to też praca dla obu płci, można znaleźć taką firmę, która udostępnia do sprzedaży produkty zgodne z zainteresowaniami. Wtedy jest na pewno łatwiej, i podchodzi się do takiej pracy z pasją.

Jak wybrać firmę do pracy?

Jak już wspomniano, dobrze jest rozeznać się jaka firma sprzedaje produkty, które lubimy. W Polsce najwięcej firm działających przez MLM zajmuję się sprzedażą kosmetyków. Ale nie chodzi tylko o produkty, można też się zastanawiać, czy chce się współpracować w firmą już znaną na rynku, czy też z kimś nowym. W tym pierwszym przypadku zawsze dołącza się do firmy, która na rynku ma już wyrobioną opinie, na przykład co do jakości oferowanych produktów. Te firmy mają również już liderów, którzy mają już ugruntowaną pozycją, więc niejednokrotnie trzeba bardzo intensywnie pracować, by awansować na wyższy level.
W przypadku nowych firm, przystępując do nich bierze się niejako odpowiedzialność na wyrobienie opinii marki, i upowszechnienie jej na rynku. Czasami jest to zupełnie nowa firma, a czasem rozszerza ona swoją działalność na inny kraj. W takich więc firmach można łatwo być u szczytu, zaraz za założycielami, czy członkami zarządu. Kiedy firma będzie zyskiwać popularność, to pod taką osobę będą się podpisywać kolejne.
Czasami też do nowych firm przyłączają się osoby które już pracowały w MLM, może to być ze względu na lepszy, ciekawszy plan marketingowy.
Pozostaje też kwestia jak się zgłosić do takiej pracy, jest kilka możliwości, portale społecznościowe, strony internetowe firm, niektóre firmy mają swoje biura regionalne, a czasem przez kontakt osobisty, z którymś z członków. Czasem organizowane są prezentacje „uliczne”, gdzie też można dowiedzieć się czegoś o danej firmie.

Dodaj komentarz