Czy pikantne jedzenie pomaga w odchudzaniu?

Przyprawy nie tylko muszą być od poprawiania smaku czy zapachu przyrządzanego posiłku. Te potrafią tez upiększać! – np. curry czy szafran nadają potrawie niebywałego koloru. Wachlarz umiejętności przypraw nie kończy się na tym.

Czy uwierzysz, że przyprawy mogą działać prozdrowotnie? Trzeba tylko nauczyć się wykorzystywać ich dobroczynne właściwości. W związku z panującą obecnie epidemią otyłości, poszukuje się przypraw, które wspomagałyby proces odchudzania. Co znaleziono i czy w ogóle znaleziono?

Skąd biorą się przyprawy?

Przyprawy są produktami pochodzenia roślinnego. Mogą powstawać dzięki suszeniu konkretnych części warzyw (np. koper włoski, biedrzeniec anyż) lub ziół (majeranek, bazylia, oregano). Osobno wymienia się także przyprawy korzenne (cynamon, imbir).

Zioła najlepszymi przyprawami

Z dietetycznego punktu widzenia najbardziej doceniane są zioła. Z jednej strony, w zdecydowany sposób poprawiają walory smakowe potrawy, z drugiej coraz częściej odkrywa się ich pozytywny wpływ na organizm.

Rozmaryn wyleczy na wszystkie strony

Przykładem dobrze przebadanej rośliny zielnej o prozdrowotnych właściwościach jest rozmaryn. Udowodniono, że wykazuje działanie:

przeciwzapalne,
przeciwnowotworowe,
przeciwbakteryjne,
przeciwgrzybicze,
przeciwcukrzycowe,
przeciwutleniające,
hepatochronne (chroniące komórki wątroby),
a nawet przeciwwrzodowe.
Ostre przyprawy pomagają schudnąć – prawda czy mit?

Osoby borykające się z problemem nadwagi i otyłości intensywnie poszukują nowych i cudownych sposób na szybką utratę masy ciała. Jednoznacznie trzeba stwierdzić, że zmiana używanych na co dzień przypraw nie pomoże spektakularnie schudnąć. Zauważa się jedynie, że przyprawy ostre, które drażnią ściany przewodu pokarmowego, przyspieszają ruchy perystaltyczne jelit. W wyniku tego treść pokarmowa krócej przebywa w jelitach, a co za tym idzie – jest słabiej wchłaniania i w mniejszej ilości przedostaje się do krwioobiegu. Ostre przyprawy wywołują jedynie efekt lekko przeczyszczający.

Jednak mit

Jeżeli podczas stosowania ostrych przypraw zauważa się utratę masy ciała, jest ona związana jedynie ze zwiększoną utratą wody wraz z kałem! Paradoksalnie, spora grupa ludzi odczuwa zwiększony apetyt, spożywając intensywnie przyprawione pokarmy. W konsekwencji powoduje to zjedzenie większej porcji niż zwyczajowa.

Nie drażnij swoich jelit!

Ponadto, należy pamiętać, że ostre posiłki są szkodliwe. Regularnie przyjmowane drażnią błony śluzowe przewodu pokarmowego, przez co uszkadzają je w mechaniczny sposób i zwiększają ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej.

Podobnie jest z pokarmami gorącymi czy wrzącymi napojami. Bezpieczniej jest stawiać na napoje i posiłki ciepłe czy chłodne, ale zdecydowanie nie gorące.

Co odchudzi?

Chili, ostra papryka czy pieprz cayenne nie powinny być traktowane jako lekarstwo na odchudzanie! Mimo wielu badań i poszukiwań naturalnych substancji wspomagających odchudzanie, nadal twierdzi się, że najskuteczniejszą terapią otyłości jest indywidualna dieta i regularna aktywność fizyczna. Suplementy diety czy przeróżne surowce roślinne można uważać jedynie za elementy wspomagające walkę z utratą masy ciała.

Dodaj komentarz