Czy domy modułowe zastąpią domy budowane metodami tradycyjnymi?

Czy domy modułowe zastąpią domy budowane metodami tradycyjnymi?

W naszej codzienności domy modułowe znajdują coraz szersze zastosowanie. Taki budynek mieszkaniowy może zostać postawiony na działce i służyć jako całoroczne miejsce wypoczynkowe. Nowoczesne budownictwo modułowe skupia się także na błyskawicznym stawianiu szpitali, urzędów, szkół, garażów i wielu innych punktów usługowych i użyteczności publicznej. Możliwość wynajęcia domu modułowego sprawia, że możemy w nim zamieszkać i dodatkowo przetestować.

Wszechstronne zastosowanie budownictwa modułowego w połączeniu z szybkością i taniością jego postawienia nasuwa jednak pewne poważne pytanie. Czy obecna branża budownictwa zostanie ostatecznie zrewolucjonizowana i będziemy budowali już tylko domy modułowe? Na razie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jednak nie należy wykluczać takiej ewentualności. Nim jednak tak się stanie, minie dużo czasu.

W czym tkwi fenomen domów modułowych?

Najistotniejszą zaletą domu modułowego jest szybkość jego postawienia, niskie koszty związane z budową, a także ekologiczność i energooszczędność budynku. To dlatego, że całość domu tworzona jest z tzw. przestrzennych prefabrykatów. Poszczególne elementy zostają wyprodukowane na specjalnej i gigantycznej linii produkcyjnej, na której powstają poszczególne ściany budynku, strop, a także dach. Produkcja prefabrykatów wykonywana jest z niezwykłą starannością, dzięki której wszystkie elementy nie wymagają przycinania, ani żadnych innych zabiegów ingerujących w stworzoną konstrukcję. Etap tworzenia wszystkich prefabrykatów zajmuje kilka tygodni.

Gdy już wszystkie prefabrykaty zostaną wyposażone w okna, drzwi oraz przewidziane w projekcie instalacje, wówczas wszystkie części zostają przewiezione na plac budowy. Etap ten jest najprzyjemniejszy, ponieważ z dnia na dzień możemy podziwiać błyskawiczne tempo stawiania naszego wymarzonego domu. Najmniejszy modułowy dom może zostać postawiony w zaledwie kilka dni. Co więcej, jeśli jego metraż nie przekracza 35 m kwadratowych, wówczas nie musimy starać się o pozwolenie na budowę budynku. W przypadku nieco większych konstrukcji trzeba poczekać na ukończenie budowy nawet kilka tygodni.

Domy modułowe powstają tak szybko, ponieważ ich budowa nie jest uzależniona od warunków atmosferycznych i pory roku. W przeciwieństwie do tradycyjnego budownictwa, domy modułowe nie wymagają czekania m.in. na związanie betonu, który wymaga określonych warunków pogodowych.

Domy modułowe – przepis na ekologiczność i energooszczędność

Czysty plac budowy jest kolejną zaletą domów modułowych. Budowa domu metodą tradycyjną niesie ze sobą jeden wielki bałagan na działce. Na ziemi pełno jest śmieci, gruzu, resztek betonu i walających się opakowań po cemencie czy styropianie. Domy modułowe nie wymagają aż tylu skomplikowanych procesów i użycia tak wielu materiałów.

W efekcie tuż po ukończonej budowie domu problem zaśmieconej działki mamy praktycznie z głowy. Budownictwo modułowe jest zatem ekologiczne, także dlatego, że używa się w nim jedynie sprawdzone i naturalne materiały, nieoddziałujące negatywnie na naturalne środowisko. Co więcej, w przypadku domów modułowych stosuje się nowoczesną technologię, dzięki której dom staje się energooszczędny.

Dodaj komentarz