Co musisz wiedzieć przez wyprawą motocyklową?

Na wyprawę motocyklową tak naprawdę nadaje się każdy motor, ale warunek musi być jeden, przygotujemy go odpowiednio do wyjazdu, natomiast trasę dostosujemy do możliwości maszyny, nie każdym motorem wygodnie się jeździ po drodze, a i nie każdy nadaje się na wyjazd w teren.

Pierwsza rzecz to uzupełnienie lub ewentualna wymiana płynów. Oczywiście nie ma powodu, aby wymieniać je tylko ze względu na wyprawę, ale zwykle do przejechania jest kilka tysięcy kilometrów. Jeśli więc płyny eksploatacyjne będą na granicy używalności w chwili wyjazdu, możemy w najlepszym wypadku narazić się na stratę mocy, a w gorszym, nawet na poważne uszkodzenia silnika lub wypadek. Przy okazji warto też rzucić okiem na filtry. Wymiana kompletu filtrów to przyrost mocy o 5%, a komfortu jazdy jeszcze więcej. Nie są to drogie części, warto więc się nimi zainteresować.

Sprawa druga to ogumienie. Bieżnik musi być głęboki, dostosowany do warunków, w jakich będziemy jeździć, czoło opony nie powinno być przebite, a ciśnienie utrzymane na właściwym poziomie. Są to może drobiazgi, ale łatwo o nich zapomnieć w trakcie planowania wyprawy, gdzie zawsze mamy milion rzeczy do zrobienia. Tymczasem właśnie takie najprostsze rzeczy mogą najskuteczniej odebrać przyjemność z jazdy.

Każdy motocykl co czas jakiś musi zostać poddany serwisowaniu. Zwykle robimy to regularnie co pewną określoną ilość kilometrów. Pamiętajmy, że w czasie wyprawy nie mamy możliwości ani poważnej naprawy, ani wykonania innych czynności serwisowych. Trzeba albo więc dostosować plan wyprawy, albo po prostu tak zaplanować serwisowanie motocykla, żeby sprawny mógł wziąć udział w wyprawie.

Nie mniej ważną rzeczą, niż przygotowanie motoru do trasy, jest przygotowanie trasy dla motoru. Wybieramy oczywiście taką drogę, która się nam podoba, wzdłuż której jest coś, na co chcemy choćby przelotnie rzucić okiem. Jednak na wyprawie motocykle też ma coś do powiedzenia. Wbrew pozorom, największym problemem nie są bezdroża, ale długie drogi, czasem na tyle długie, że nie dojedziemy do stacji benzynowej na jednym baku. Z tym nie da się wygrać, albo trzeba zaplanować inną trasę, albo wyposażyć się w dodatkowy kanister. Dzięki dostosowaniu motocykla do wymagań jazdy na wyprawie, a trasy, do możliwości pojazdu i własnych, wyprawa będzie miała o wiele większe szanse powodzenia.

Jako że w Polsce coraz więcej osób zainteresowanych jest turystyką motocyklową, powstają także firmy, które odpłatnie pomagają w przygotowaniu wyprawy. Rodzi się więc pytanie, czy ich usługi w ogóle są warte jakichkolwiek pieniędzy, a jeśli tak, to jakich. Na początku wyjaśnijmy sobie jedno, wyprawa motocyklowa niekoniecznie musi przypominać survival. Głównym jej celem jest dostarczenie uczestnikom rozrywki. Oczywiście to, czy za rozrywkę uznamy noclegi w pięciogwiazdkowym hotelu, czy pod chmurką, to już spraw bardzo indywidualna. Zawsze jednak jednym z powodów, które pchają nas na podobne wyprawy, jest zew wolności. Czy ja wiem czy to jakaś wolność, jak jakieś niby biuro podróży zorganizuje cała wyprawę? Pewnie, jeśli chodzi o transport czy bookowanie noclegów, czasem warto skorzystać z pomocy kogoś, kto zna się na tym lepiej niż my i ma odpowiednie środki techniczne, choćby po to, żeby na przykład przetransportować motory gdzieś, którędy niezbyt jest jak przejechać. To są jednak pewne usługi dodatkowe, a już kilka osób oferuje swoje usługi jako przewodników. Jeśli grupka znajomych jedzie we własnym gronie, nie wydaje się jakoś bardzo prawdopodobne, żeby przewodnik był im potrzebny. Pomijając nawet fakt, że można sobie włączyć GPS, który przeprowadzi dokładnie przez wszystkie wyznaczone punkty na trasie, ostatecznie lepiej z mądrym zgubić…

Z tego powodu niewiele osób decyduje się na dołączenie do organizowanej przez siebie wyprawy osoby z zewnątrz, a jeszcze na dodatek płacąc takiemu komuś. W pewnych miejscach natomiast może się przydać pomoc osób z zewnątrz, zwłaszcza jeśli chodzi o zaopatrzenie w mniej gęsto zaludnionych okolicach, albo zapewnienie noclegu gdzieś, gdzie chcemy się zatrzymać. Z pewnością nie można podchodzić do organizacji takiej wyprawy zupełnie samodzielnie. Zwłaszcza dla początkujących motocyklistów,turystów, organizacja wyprawy może być skomplikowana, jeśli więc można gdzieś załatwić jakiś ciekawy nocleg albo umówić się na smaczną wyżerkę, należy z tego korzystać, natomiast raczej niekoniecznie warto rozglądać się za kimś, kto całą wyprawę za nas zaplanuje, przygotuje i jeszcze poprowadzi. Chyba więcej frajdy daje zrobienie wszystkiego, nawet jeśli nie będzie idealnie, we własnym gronie, bo przygotowania są integralną częścią wyprawy.

Dodaj komentarz