Nieruchomość z licytacji komorniczej

Bardzo często bywa tak, iż jeśli dana osoba, rodzina nie płaci należnych składek za mieszkanie, rat, a wzięła ona kredyt hipoteczny, wówczas może szybko dojść do licytacji danej nieruchomości. Do licytacji komorniczej może również dojść jeśli właściciel danej nieruchomości nie płaci za prąd, wodę i inne media, wówczas komornik może odpowiednio ściągnąć owe zaległości finansowe.

Od szóstego stycznia dwutysięcznego dwunastego roku weszło odpowiednie zarządzenie i przepisy, które mówią o tym, iż komornik musi przynajmniej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem licytacji poinformować nie tylko lokalne władze, ale również dać specjalne ogłoszenie do pracy i Internetu, ażeby można było dowiedzieć się i podjąć próbę kupna takiej nieruchomości z licytacji.

Środowisko komornicze z całą aprobata przyjęła takie nowe przepisy, ponieważ więcej osób będzie mogło dowiedzieć się o danej nieruchomości, która wystawiona jest na licytację. Jeśli taki lokal jest licytowany, wówczas dawny właściciel może dalej go zajmować, aż do momentu, kiedy będzie miał lokal zastępczy, który zaoferuje mu gmina. Wyceniający daną nieruchomość komornik może nie być wpuszczony do takiego mieszkania, jednakże licytowany lokal uznaje się jako dobry. Jednakże po opuszczeniu przez poprzedniego właściciela lokalu i wyniesieniu z niego rzeczy i przedmiotów, może jednak okazać się, iż dany lokal jest w opłakanym stanie i należy zatem go gruntownie wyremontować, co już spoczywa na obecnym właścicielu, który wylicytował dany obiekt. Jednakże często taki lokal już nie opłaca się remontować, chociażby wynajął jak najlepszą ekipę. Budynek nadający się do gruntownego remontu należałoby najlepiej zburzyć i w tym samym miejscu postawić nowy.

Budownictwo jest tak zaawansowane w ówczesnych czasach, iż w ciągu kilku miesięcy może nawet powstać w miejscy dawnego starego budynku zupełnie nowy i gotowy do zamieszkania. Nie każde budownictwo dysponuje najnowszymi technikami i technologiami, jednakże decydując się na kupno nieruchomości z licytacji komorniczej, najlepiej samemu zrobić wycenę u rzeczoznawcy, bądź u dobrego budowlańca, który zwróci uwagę na bardzo ważne kwestię o których być może nawet nie wiemy.