Wyjątkowe właściwości olejku łopianowego

Wyjątkowe właściwości olejku łopianowego

Roślina znana z przysłowia „uczepić się jak rzep psiego ogona” to właśnie łopian. Czy wiesz, że wykazuje on wiele wartościowych dla zdrowia cech? Od lat wykorzystywany jest do celów leczniczych i kosmetycznych, występuje też w postaci olejku. Sprawdź, które właściwości łopianu mogą Ci się przydać!

Łopian – co to za roślina?

Łopian (łac. Arctium) to wytrzymała, charakterystyczna roślina z rodziny astrowatych. Występuje pod nazwami potocznymi takimi jak: łopuch, dziad, rzep, topień, głowacz czy kostropień. Można spotkać go wszędzie tam, gdzie panują umiarkowane warunki klimatyczne. W Polsce występuje na terenach nizinnych, a także w niższych partiach gór.

Łopian kojarzony jest ze względu na swoje kwiaty – koszyczki na długich szypułkach. Od zewnątrz mają bowiem zielone, haczykowate łuski, które chętnie przylegają do ubrań i włosów.

Zastosowanie i właściwości łopianu

Łopian niemalże w całości jest rośliną jadalną, jednak do celów leczniczych, a także w kosmetologii wykorzystuje się przede wszystkim korzeń łopianu. Zawiera on cukier, inulinę, białka, tłuszcze, związki poliacetylenowe, fitosterole, olejki eteryczne, glikozydy, saponiny, siarkę, fosfor oraz witaminę C.

Roślinę można spotkać na półkach aptek lub sklepów zielarskich. Najczęściej występuje w postaci herbaty, olejku oraz jako dodatek suplementów i kosmetyków.

Olejek łopianowy najczęściej pozyskuje się z korzenia łopianu większego. To cenne źródło witamin i substancji odżywczych. Korzeń łopianu, podobnie jak jego ogonki liściowe czy łodygi, jest rośliną jadalną, a w Chinach i Japonii uprawia się go jako warzywo. W Wielkiej Brytanii z korzeni łopianu i mniszka lekarskiego produkuje się orzeźwiający napój w formie podobnej do innych popularnych napojów gazowanych.

Poznaj najchętniej wykorzystywane właściwości łopianu:

– pomoc w utrzymaniu zdrowej cery oraz skóry głowy,

– wsparcie łagodzeniu dolegliwości dróg oddechowych oraz wspomaganie ich pracy,

– pomoc w eliminacji toksyn z organizmu, działanie oczyszczające,

– sprzyjanie funkcji oczyszczania krwi,

– pomoc w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi,

– wspomaganie zdrowej pracy wątroby,

– pozytywny wpływ na funkcjonowanie i ruchomość stawów,

– wsparcie pracy dróg moczowych.

Olejek łopianowy – rodzaje i przeciwwskazania

Olejek łopianowy jest często łączony z innymi olejkami (np. paprykowym, arganowym, jojoba, kukurydzianym czy słonecznikowym) lub ziołami, np. ze skrzypem polnym.

Łopian stosowany zewnętrznie, w postaci olejku, wspiera prawidłowe funkcjonowanie skóry. Pacjenci stosują go przy problemach z niedoskonałościami skórnymi, nadmiernym wydzielaniu sebum, a także pomocniczo na skórę głowy (łupież, wypadanie włosów).

Dzięki pozytywnemu wpływowi, jaki łopian wywiera na działanie dróg oddechowych, olejek łopianowy możemy stosować również w formie inhalacji.

Nie odnotowano przeciwwskazań do stosowania łopianu. Jedynie kobiety w ciąży powinny się powstrzymać od korzystania z jego cennych właściwości.

Dodaj komentarz