Samodzielna naprawa dysku twardego krok po kroku

Samodzielna naprawa dysku twardego krok po kroku

Samodzielna naprawa dysku twardegoWspółcześnie niemal każdy używa komputerów stacjonarnych lub przenośnych do pracy albo zabawy. Niekiedy jednak zdarza się, że jakiś podzespół albo element urządzenia przestaje poprawnie funkcjonować, co skutkuje naszą frustracją i zazwyczaj kończy się wizytą w serwisie. Jedną z części ulegających dość częstym uszkodzeniom jest dysk twardy. Charakteryzuje się on precyzyjną i skomplikowaną budową, więc próba samodzielnej naprawy uszkodzonego dysku twardego https://eclicto.pl/ciekawostki/samodzielna-naprawa-uszkodzonego-dysku-twardego/ może się nawet skończyć całkowitym zniszczeniem nośnika. Warto więc poznać kilka zasad dotyczących obchodzenia się z tym sprzętem w razie awarii.

Samodzielna naprawa uszkodzonego dysku twardego – jak dokonać diagnozy?

Bardzo wiele usterek dysków twardych objawia się w taki sam sposób – wolną pracą, problemami z zapisem i odczytem danych lub brakiem dostępu do nich, mimo że urządzenie zgłasza się w komputerze. Przyczyną może być m.in. uszkodzenie sektorów albo jednej z głowic, ewentualnie awaria firmware-u. Jeżeli nośnik nie zgłasza się w ogóle lub z zupełnie inną pojemnością niż deklarowana na etykiecie, może to również oznaczać awarię elektroniki czy jakiekolwiek inne uszkodzenie mechaniczne. Po dokonaniu wstępnej diagnozy należy wybrać właściwą procedurę naprawy, aby można było odzyskać pliki. W tym miejscu zaczynają się jednak schody, ponieważ niektóre z uszkodzeń bardzo łatwo jest ze sobą pomylić. Zdarza się, że ktoś wymienia elektronikę, mimo że ma do czynienia z awarią silnika lub firmware-u, kompletnie zapominając o tym, że w mikroprocesorze znajdują się informacje, bez których nośnik nie ma nawet szansy wystartować. Z tego powodu samodzielna naprawa uszkodzonego dysku twardego często kończy się porażką. W wielu przypadkach nie obędzie się bez odpowiednich narzędzi i umiejętności, które posiadają pracownicy specjalistycznych serwisów.

Jak uratować informacje z nośnika?

Samodzielna naprawa uszkodzonego dysku twardego może się powieść jedynie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z uszkodzeniami w obrębie tzw. struktury logicznej nośnika. Jeśli wystąpiła awaria sektorów, z których odczyt danych jest utrudniony lub wręcz niemożliwy, należy poddać urządzenie gruntownemu skanowaniu z użyciem fachowego oprogramowania. Dzięki temu można określić typ bad sektorów (czy są fizyczne, czy logiczne) i naprawić je, jeśli tylko będzie to możliwe. Dotyczy to jednak wyłącznie tzw. bad sectorów logicznych, ponieważ uszkodzenia o charakterze fizycznym są w zasadzie nienaprawialne. Do odzyskania danych najlepiej jest użyć jednego z programów znajdujących się w internecie (np. MHDD). Przed jego wykorzystaniem trzeba jeszcze przenieść znajdujące się na dysku dane na inny nośnik (jeśli tylko istnieje taka możliwość), w razie pojawienia się nowych awarii w przyszłości. Warto pamiętać o tym, że podstawową rolą programów do odzyskiwania danych jest ratowanie utraconych informacji (np. zdjęć czy plików tekstowych), a nie samodzielna naprawa uszkodzonego dysku twardego. Bardzo często musimy się pogodzić z jego stratą i kupić nowe urządzenie.

Dodaj komentarz