Psycholog, psychoterapeuta czy psychiatra – kogo wybrać?

Psycholog, psychoterapeuta czy psychiatra - kogo wybrać?

W ostatnim czasie coraz większą uwagę przywiązuje się do dbałości nie tylko o ciało, ale także i duszę. Wszelkiego rodzaju relaksujące zabiegi w SPA, wyjazdy na łono natury by odreagować skumulowany w organizmie stres, czy nawet ćwiczenia wyciszające pomagające odzyskać wewnętrzną równowagę – wszystko to ma na celu poprawienie naszego samopoczucia a w efekcie podwyższenie codziennego komfortu funkcjonowania. Coraz więcej osób decyduje się także na wizyty u specjalistów zajmujących się duszą; w tym momencie często pojawia się pytanie – kogo wybrać?

Psycholog

Psycholog to pierwsza osoba, do której zgłaszamy się w przypadku zmagań ze złym samopoczuciem, podejrzeniem poważniejszych zaburzeń czy chęcią podjęcia terapii mającej na celu uporządkować nasze życie. W istocie jednak, psychologiem zostaje najczęściej osoba, która ukończyła studia o analogicznym profilu – nie jest to więc profesjonalny lekarz ani też terapeuta, do którego należy udawać się regularnie. Zadaniem psychologa jest wyłącznie wstępna diagnoza i skierowanie pacjenta do konkretnego specjalisty. Na podstawie podstawowego wywiadu oraz przeprowadzonych testów psychologicznych może jednak wydać różnego rodzaju zaświadczenia o stanie zdrowia psychicznego.

Psychoterapeuta

Psychoterapeuta to osobliwy pomost pomiędzy psychologiem a psychiatrą. Wykształcenie w tym kierunku można zdobyć poprzez ukończenie specjalistycznej czteroletniej szkoły, a więc psychoterapeuta nie musi być lekarzem medycyny, nie jest także zobligowany do ukończenia studiów psychologicznych. To u psychoterapeuty poszukujemy rozwiązań problemów związanych z przeszłością i uniemożliwiających prawidłowe funkcjonowanie tu i teraz. Psychoterapia to niezwykle istotny etap leczenia, bardzo często stosuje się go wraz z terapią farmakologiczną. Należy jednak pamiętać, że w zależności od poziomu skomplikowania problemów indywidualnego pacjenta, psychoterapia może trwać nawet kilka lat. Istnieją różne metody wspomagające taką terapię, m.in. poznawczo-behawioralna, psychoanalityczna, systemowa czy humanistyczna. To powolne przepracowywanie lęków i wyjaśnianie zawiłych sytuacji z przeszłości, które wciąż oddziałują na podejmowane przez nas decyzje.

Psychiatra

Psychiatra to już specjalista posiadający tytuł lekarza medycyny, który dodatkowo zdecydował się na rozwój w kierunku psychiatrii poprzez dodatkową specjalizację. To właśnie od psychiatry oczekujemy nie tylko diagnozy naszego stanu zdrowia, ale także dostosowania odpowiedniego sposobu leczenia farmakologicznego – w przeciwieństwie do psychologa, jest uprawniony do wystawiania recept. Diagnoza pacjenta zaczyna się podobnie, jak wizyta w gabinecie psychologicznym – przeprowadzeniem podstawowego wywiadu oraz ewentualnych badań lekarskich czy też laboratoryjnych. Leczenie farmakologiczne bazuje na terapiach psychotropowych, niekiedy konieczna jest hospitalizacja pacjenta. Do psychiatry kierowane są osoby z poważnymi zaburzeniami psychicznymi oraz takie, w przypadku których zwykła terapia nie przynosi żadnych rezultatów i konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego.

Jak widać, psycholog, psychiatra oraz psychoterapeuta to specjalizacje, pomimo swej odrębności, niezwykle silnie ze sobą połączone. Najlepszym początkiem rozpoczęcie troski o zdrowie psychiczne będzie decyzja o wizycie u psychologa; ten następnie doradzi, czy wybrać się bezpośrednio do psychoterapeuty czy potrzebna będzie interwencja lekarska.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *