Połóg a karmienie noworodka – przydatne rady oraz wsparcie

Połóg a karmienie noworodka – przydatne rady oraz wsparcie

Karmienie dziecka  jest wymagające bez względu na to czy maleństwo otrzymuje pokarm z butelki, czy piersi mamy. W każdym przypadku potrzebna jest wygodna pozycja oraz odpowiednie ułożenie ciała zarówno maleństwa, jak i kobiety. W pierwszych tygodniach życia picie mleka trwa godzinami, dlatego wygodne poduszki do karmienia są tak istotne.

Jak pokonać dyskomfort w pierwszych tygodniach karmienia?

Karmienia piersią to najlepszy sposób żywienia noworodka, jednak jest szczególnie dotkliwy w pierwszych tygodniach po porodzie. Całe ciało jest obolałe, macica obkurcza się, co powoduje dodatkowy dyskomfort, a zmęczenie i wielogodzinne ssanie krwawiących brodawek nie ułatwia zadania. Poduszki do karmienia okażą się w tym czasie szczególnie przydatne. Po pierwsze ułatwiają przyjęcie właściwej pozycji i zapewniają komfortowe ułożenie ciała. Nie ma mowy o skręconych plecach czy nadmiernie wygiętej główce. Noworodek ssie łapczywie pierś, nie połyka dużo powietrza, które przyczynia się do bolesnych i uciążliwych kolek. Poduszki do karmienia to wsparcie nie tylko dla maluchów, ale także i dla mamy, które nie musi się schylać. Dziecko zawsze powinno być dostawiane do piersi, a nie na odwrót. Łatwo jest zrezygnować z karmienia naturalnego, jeśli jest nam cały czas niewygodnie, dlatego przy pomocy dobrze ukształtowanej podpory podawanie pokarmu jest zdecydowanie łatwiejsze i przyjemniejsze.

Poduszki do karmienia przydają się także mamom podającym swoim dzieciom mleko modyfikowane. To dobry wybór z tych samych względów – komfortowa pozycja oraz wygoda, odpowiednio ułożone ciało. U maluchów od pierwszych tygodni życia wyrabia się dobry instynkt i przyzwyczajenia.

Jak radzić sobie z przejściowymi problemami w karmieniu?

Karmienie wymaga zawziętości, ale także osoby, która wytłumaczy jak przystawiać dziecko, czego nie robić i jak radzić sobie z ewentualnymi infekcjami czy poranionymi brodawkami. W piersiach mogą pojawić się bolące guzki – to skutek uboczny zablokowanych kanalików mlecznych. W takim przypadku trzeba jeszcze częściej przystawiać dziecko do piersi, wykonywać delikatne okłady z ciepłego ręcznika albo udać się pod prysznic. Warto włączyć laktator – on również pomaga w takich dolegliwościach. Pod żadnym pozorem nie rezygnuj z karmienia – to pierwszy krok do zapalenia sutka i bolesnej infekcji.

W pierwszych tygodniach karmienia piersi mogą boleć, często pojawia się także zaczerwienienie i opuchlizna. To efekt produkcji zbyt dużej ilości mleka, przewiania piersi albo ich nadwrażliwości. W omawianej sytuacji zwiększ częstotliwość karmienia. Skorzystaj również z poduszki do kamienia, która zapewnia wygodną pozycję zarówno dla noworodka, jak i mamy. Jest duże prawdopodobieństwo, że maluch zaśnie przy piciu, gdyż jest mu komfortowo, a bliskość kobiety, jej zapach oraz ciepłe mleko działają jak najlepszy usypiacz.

Karmienie przebiega dobrze, kiedy kobieta nie słucha się rad osób trzecich i nie przygotowuje żadnych harmonogramów żywieniowych. Należy słuchać swojego instynktu, obserwować potrzeby dziecka i przystawiać je do piersi, kiedy wykazuje niepokój czy objawy głodu.

Dodaj komentarz