Kiedy możesz starać się o rozwód z orzeczeniem winy?

Kiedy możesz starać się o rozwód z orzeczeniem winy?

Kiedy możesz starać się o rozwód z orzeczeniem winy?

Niestety coraz więcej małżeństw kończy się rozwodem. To duży problem. Przyczyn rozpadu związków może być wiele.  Jeżeli dwoje  ludzi doszło do wniosku, że ich związek jest fikcją, to mogą oni udać się wspólnie do adwokata od rozwodów, który pomoże w załatwieniu wszystkich formalności.

Niestety nie wszystkie małżeństwo kończą się w “pokojowy” sposób. Jak pokazują badania co roku dochodzi do około 70 tysięcy rozwodów, z czego około 1/4 spraw kończy się orzeczeniem o winie. W dzisiejszym poradniku poruszymy temat rozwodów z orzeczeniem o winie.

Rozwód z orzeczeniem o winie – co warto wiedzieć?

W trakcie rozwodu z orzeczeniem o winie sędzia w postępowaniu orzeka nie tylko o rozwodzie, ale musi również ustalić,  który małżonek ponosi winę. Jednak trzeba wiedzieć, że składając wniosek o rozwód z orzeczeniem winy postępowanie będzie dłuższe, gdyż ową winę trzeba udowodnić. W tym przypadku wniosek rozwodowy musi być uprawdopodobniony. Zatem konieczne są dowody, które jasno wskazują, że winę za rozpad małżeństwa ponosi jeden z małżonków. Jeżeli chcesz starać się o rozwód z orzeczeniem winy, to koniecznie powinieneś udać się do prawnika rozwodowego, który pomoże Ci gromadzić dowody. W takim przypadku dowodami mogą być billingi telefoniczne, czy też wyciągi z konta, bądź karty kredytowej. Dowodem mogą być także

SMS-y, a nawet maile.

Kiedy można uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie?

Jest wiele przypadków, kiedy małżonek może starać się o rozwód z orzeczeniem winy. Jednym z nich jest alkoholizm. Jest to ogólnie najczęstsza przyczyna rozpadu małżeństwa. W takim przypadku również koniecznie trzeba udowodnić winę. Rozwód z orzeczeniem o winie będzie też uznany w przypadku stosowania przez jedną ze stron przemocy zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Tutaj dowodem są obdukcję, a także niebieska karta, która stanowi swego rodzaju potwierdzenie patologicznego zachowania. Trzeba też wiedzieć, że kolejną przyczyną jest zdrada małżeńska, ale również odmawianie współżycia przez jednego z małżonków. Jednak w tym przypadku nie może to być spowodowane chorobą. Winą za rozpad małżeństwa może być też obarczona osoba, która porzuciła małżonka, ale również kierowała wobec niego groźby karalne. Obowiązek wzajemnej pomocy jest konieczny i wymagany w małżeństwie, zatem gdy jedna strona nie pomaga drugiej np. w sytuacji choroby, bądź też wyjeżdża za granicę, ale przestaje łożyć na utrzymanie rodziny jest również winnym rozpadu małżeństwa. Jeżeli chcesz starać się o rozwód z orzeczeniem o winie, to koniecznie udaj się do adwokata od spraw rozwodowych. Skuteczny adwokat pomoże Ci wygrać sprawę, a jednocześnie sprawi, że cały proces będzie dla Ciebie mniej stresujący, gdyż będziesz mieć obok siebie prawdziwego fachowca.

Co można zyskać otrzymując rozwód z orzeczeniem o winie?

Jeżeli otrzymasz rozwód z orzeczeniem o winie, a jesteś oczywiście stroną niewinną, to możesz starać się o otrzymanie alimentów nawet dożywotnich, które mają zapobiec pogorszeniu Twojej sytuacji majątkowej. Zdecydowanie łatwiej jest też uzyskać prawo do opieki nad dziećmi. Możesz również zyskać przy podziale majątku. Standardowo stosuje się podział pół na pół, ale w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie strona niewinna nie może być stratna. Zatem podział musi być przeprowadzony na korzyść niewinnego małżonka. Warto też wiedzieć, że koszty sądowe pokrywa winny małżonek.

Walka w sądzie

Trzeba wiedzieć, że sprawa rozwodowa z orzeczeniem o winie jest dłuższa i na pewno bardziej stresująca. Warto w takiej sytuacji znaleźć dobrego adwokata od rozwodów, który pomoże znaleźć dowody, a także doradzi czy warto starać się o rozwód z orzeczeniem winy. Należy pamiętać, że nie mając realnych dowodów będzie to sprawa „słowo przeciwko słowu”, którą naprawdę trudno jest rozstrzygnąć. Można również skorzystać z pomocy biura detektywistycznego, szczególnie gdy mamy pewność, że małżonek ma romans, a jednocześnie nie posiadamy dowodów.

Rozwód nie jest łatwy nie tylko dla małżonków, ale również dla dzieci. Ważne więc aby rozstać się w zgodzie. Jednak, jeżeli jedna ze stron jest winna rozpadowi małżeństwa, to warto wtedy starać się o rozwód z orzeczenie o winie, gdyż można na tym zyskać całkowitą opiekę na dziećmi, czy alimenty. Jednak zarzuty muszą być prawdziwe, gdyż kłamstwo może zakończyć się procesem o zniesławienie. Konieczne jest też znalezienie dobrego adwokata. Rozwody zdarzają się często i nie są żadnym powodem do wstydu, zatem nie warto tkwić w toksycznym związku.

Dodaj komentarz