Dieta rocznego dziecka – jak skomponować zdrowy jadłospis?

Dieta rocznego dziecka – jak skomponować zdrowy jadłospis?

Roczek to wiek wielkich zmian w życiu malucha. Nie omijają one też w kwestii jedzenia. 12-miesięczne dziecko zna już sporo smaków i coraz częściej poszczególne posiłki zastępują porcję mleka. Jak karmić roczne dziecko by było zdrowe i prawidłowo się rozwijało?

Ile posiłków powinno jest roczne dziecko?

12-miesięczne dziecko powinno jeść, podobnie jak dorośli, około 5 posiłków dziennie. Można już powoli przyzwyczajać malucha do wspólnych posiłków i spożywać z nim śniadanie, obiad i kolację. Do tego 2 mniejsze przekąski. Pod uwagę należy też wziąć fakt, że dziecko nadal uczy się i poznaje nowe źródła pożywienia, inne niż mleko, które zna od urodzenia. Nie zmuszajmy dziecka jeżeli nie chce czegoś spróbować, zwłaszcza, w sytuacji, gdy jest co coś zupełnie dla niego nowego. Być może nie odpowiada mu zapach, konsystencja lub po prostu smak. Podaj wtedy coś co dobrze zna i chętnie zje.

Pilnuj pór posiłków.

Ustalenie rytmu dnia malucha pozwala mu się wyregulować i być spokojniejszym. Dziecko wie co je czeka, nie musi się denerwować nieznanym i próbować zwrócić na siebie uwagę rodziców, żeby sprawdzić, czy wszystko jest dobrze i wraca do normy. To ważne dla jego prawidłowego rozwoju psychicznego, ale też bardzo wygodne dla rodziców. Stałe pory posiłków są też ważne ze względu na metabolizm, który się w tym okresie reguluje. Organizm takiego dziecka, podobnie jak osoby dorosłej, będzie przechodzi w trym oszczędnościowy, żeby mieć energię na okresu głodu. Wiąże się to oczywiście z magazynowaniem materiałów zapasowych, czyli po prostu tłuszczu, a to prowadzi do nadwagi i otyłości.

Możesz już odstawić mleko.

Przyjmuje się, że dziecko do 6 miesiąca życia powinno jeść tylko mleko matki lub modyfikowane. W tym drugim wypadku okres ten często jest skracany o miesiąc, czasem nawet 2 i rozszerzanie diety rozpoczyna się już po 4 miesiącu. Chociaż dziecko poznaje już nowe pokarmy, to jednak mleko nadal powinno być jego podstawą pożywienia. Sytuacja ta zmienia się dopiero w okolicy 12 miesiąca życia. Powoli można rezygnować z karmienia mlekiem mamy lub modyfikowanym na rzeczy innych substancji. W tym czasie można też spróbować podać mleko krowie, zamiast modyfikowanego. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie wygodniejsze dla opiekunów, a także zdecydowanie mniej obciąża ich portfele.

Czym zastąpić domowe jedzenie?

Choć takie dziecko je już całkiem sporo, to nadal wymaga dostosowywania większości potraw do sowich potrzeb. Bywają sytuacje, że to co przygotujesz zwyczajnie nie będzie mu smakować, a jednak będzie głodny. Coś musi zjeść, a przecież rodzic nie spędzi dodatkowej godziny przy garach. Na takie okoliczności warto zaopatrzyć się w gotowe posiłki dla dzieci dostępne w marketach i drogeriach. Wybieraj takie od sprawdzonych procentów i koniecznie bez dodatku cukrów, np. Gerber Organic, HiPP Bio, Holle. Ich składniki pochodzą z przebadanych upraw i hodowli, a wiec są bezpieczne dla malucha. Wszelkiego rodzaju słoiczki i tubki to też dobre rozwiązanie na podróże, dłuższe spacery, czy wizytę w przychodni.

Dodaj komentarz