Jakie badania można wykonać samemu w domu?

Jakie badania można wykonać samemu w domu?

Cieszy, że świadomość zdrowia i potrzeby jego kontroli stale rośnie. Coraz więcej osób regularnie się bada, uprawia aktywność fizyczną, lepiej odżywia, dba o regenerację. Coraz częściej decydujemy się też na wykonanie badań na własną rękę. Które z nich możemy zrobić bez pomocy specjalistów? W dobie Covid-19 niestety dostęp do lekarzy jest mocno utrudniony. Wyprosić od lekarza skierowanie na podstawowe badania raz do roku czasem było ciężko. Teraz jest jeszcze gorzej, bo do lekarzy nie chodzimy. Zostajemy skierowani na teleporadę i ewentualnie na jej podstawie możemy dostać decyzję o konieczności odbycia osobistej wizyty. Niestety wydawane są one bardzo oszczędnie. Na szczęście, już od jakiegoś czasu rozwija się dział medycyny, którym możemy posługiwać się sami w domu. Już nie tylko temperatura i ciśnienie są parametrami, które każdy z nas może sobie samodzielnie zmierzyć i kontrolować. Wystarczy udać się do apteki i poprosić o odpowiedni test. Większość z nich jest przystępna cenowo i bardzo prosta w obsłudze. Co możemy za ich pomocą zbadać?

Domowe badanie krwi CRP

Badanie krwi CRP mówi nam o fazie stanu zapalnego w jakiej się znajdujemy i w przypadku infekcji określa, czy ma ona podłoże bakteryjne, czy wirusowe. Ma to istotne znaczenie przy wyborze najlepszej drogi leczenia i zabezpiecza przed niepotrzebnym często przyjmowaniem antybiotyków. W warunkach przychodni i laboratorium badanie krwi CRP raczej nie jest praktykowane, chyba, że choroba nie ustępuje. Podłoże infekcyjne określa się na podstawie innych objawów. Do tego, w przypadku normalnego pobrania krwi wyniki są najczęściej dopiero po kilkunastu godzinach, a lekarz musi zadecydować o terapii już podczas wizyty. Domowy test na poziom CRP nie zastąpi wizyty lekarskiej, ale może być istotnym punktem odniesienia.

Podstawowe parametry życiowe

Obecnie dostępne są już stosunkowo tanie i bardzo proste w obsłudze aparaty, które pozwolą nam monitorować stan swojego zdrowia w domu. To szczególnie istotne w przypadku dzieci i osób starszych, szczególnie takich, z którymi kontakt jest utrudniony. Możemy kontrolować nie tylko tętno i ciśnienie krwi, ale też saturację, czyli jej wysycenie tlenem, liczbę oddechów, a czasem nawet zrobić podstawowe EKG. Pozwala nam to ciągle monitorować stan bliskich nam osób. Szybciej mogą one wyjść ze szpitala do domu, a placówki nie muszą przetrzymywać ich bez powodu. W razie zmiany parametrów po prostu jedziemy do lekarza lub wzywamy pomoc.

Test na krew utajoną w kale

Badanie na krew utajoną w kale jest bardzo poważnym sygnałem mówiącym, że z naszym zdrowie jest coś nie tak. Test dostępny w aptece jest tani i można go zrobić szybko we własnym domu, nawet gdy lekarz nie widzi powodów do pogłębionej diagnostyki. Krew utajona w kale może świadczyć między innymi o rozwijającym się raku jelita grubego, który długo nie daje objawów. Dzięki prostemu testowi można go wykryć na bardzo wczesnym stadium.

Dodaj komentarz