Kiedy stosuje się rezonans magnetyczny i jak przebiega to badanie?

Kiedy stosuje się rezonans magnetyczny i jak przebiega to badanie?

Rezonans magnetyczny to badanie obrazowe, które stanowi jedno z narzędzi pomocnych przy diagnozowaniu wielu chorób. Bardzo wysoka szczegółowość MRI pozwala na uzyskanie doskonałego obrazu układu mięśniowo-szkieletowego, a szczególnie kręgosłupa. Rezonans pozwala na zobrazowanie naczyń krwionośnych, jamy serca czy jamy brzusznej, a także szpiku kostnego. Świetnie sprawdza się w diagnostyce nowotworów oraz procesów zapalnych w organizmie.

Wskazania do zastosowania rezonansu magnetycznego

MRI (ang. magnetic resonance imaging), czyli rezonans magnetyczny, nadaje się do obrazowania całego ciała, a także poszczególnych układów czy obszarów. MRI wykorzystuje się m.in. w diagnostyce:

  • urazów i schorzeń kręgosłupa (np. dyskopatii czy demielinizacji),
  • kontuzji kości układu ruchu (np. złamań i przemieszczeń),
  • zaburzeń i chorób neurologicznych (np. SM, zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych,
  • chorób otępiennych,
  • chorób naczyniowych (np. zawału serca, choroby niedokrwiennej serca, kardiomiopatii),
  • chorób płuc,
  • kontuzji tkanek miękkich układu ruchu (stanów zapalnych i obrzęków, uszkodzeń więzadeł oraz elementów chrzęstnych),
  • guzów narządów wewnętrznych,
  • guzów mózgu.

Powyższa lista stanowi jedynie część wszystkich wskazań do wykonania badania MRI, które stosowane jest w medycynie wszechstronnie.

Przygotowanie do badania MRI

Przed skierowaniem na badanie MRI przeprowadzany jest z pacjentem wywiad, podczas którego lekarz eliminuje przeciwwskazania do wykonania rezonansu. Jest ich niewiele. Warto podkreślić, że MRI jest badaniem obrazowym, dla którego bezwzględnym przeciwwskazaniem nie jest nawet ciąża.

Niestety, przeprowadzenie rezonansu wykluczają metalowe elementy znajdujące się w ciele (np. rozrusznik serca, śruby ortopedyczne i inne). MRI bazuje na promieniowaniu elektromagnetycznym, a metal, będąc doskonałym przewodnikiem, powoduje niebezpieczeństwo trwałego uszkodzenia tkanek na skutek jego nagrzewania.

To właśnie z tego powodu przed badaniem należy zdjąć wszelkie metalowe ozdoby, opróżnić kieszenie z metalowych elementów, a także włożyć ubranie, które ich nie zawiera.

Przebieg badania MRI

Rezonans magnetyczny jest bezbolesny, a dla większości pacjentów jedynym dyskomfortem jest konieczność pozostawania w bezruchu podczas jego trwania, czyli od 10 do aż 90 minut. Mimo systemu pasków i podpórek ruchomego stołu, trudno nie poruszać się przez np. półtorej godziny.

Dla niektórych osób dość nieprzyjemne mogą być również dźwięki urządzenia związane z emisją fal, a dla innych konieczność przebywania w dość ograniczonej przestrzeni tuby rezonansu. Warto podkreślić, że podczas badania trzeba mieć zamknięte oczy – pozostawienie ich otwartych może spowodować uszkodzenia wzroku.

Dodaj komentarz